• A- A A+

Szlaki

Trasa Rowerowa 4

Trasa nieco trudna. Już na wstępie wycieczki czeka nas długi, 5-kilometrowy, quasi-asfaltowy podjazd pod najwyższą kulminację Żukowa – Holicę. Mocno naciskając na pedały, pokonamy na nim 300-metrowe przewyższenie. Z Holicy zjeżdżamy szeroką, leśną drogą gruntową opadającą północnym zboczem Żukowa. Zimą prowadzi tędy trasa biegowa dla narciarzy. Po opadach zjazd wymagający technicznie. Kończymy go w Ustjanowej Górnej – lokalnym centrum narciarstwa klasycznego. Kolejna przeszkoda to mocno terenowa sekcja poprowadzona masywem Równi (podjazd pod kulminację Wierchu, przejazd ścieżką grzbietową i zjazd stokiem slalomowym stacji narciarskiej na Gromadzyniu). Po opadach na Równi mocno się zmęczymy. Dalsza jazda łatwa, głównie drogami lokalnymi. We wsi Łodyna, patrząc na budzącą respekt trasę slalomu giganta na stoku Laworty, przyznamy, iż Ustrzyki Dolne zasługują na miano zimowej stolicy Podkarpacia. Na trasie pięć drewnianych cerkwi, a jedna wielkiej urody – perła architektury cerkiewnej we wsi Równia. Z Olszanicy spod Urzędu Gminy kierujemy się na wschód. Jedziemy szosą nr 84 w górę szerokiej doliny Starego Potoku. Minąwszy Stefkową, docieramy do Ustjanowej Dolnej.

Tutaj porzucamy wygodną szosę i rozpoczynamy mozolny podjazd drogą lokalną wijącą się północnym zboczem wydłużonego masywu Żukowa. Tak osiągamy przełęcz pod Holicą. Tutaj główny trakt przewija się przez grzbiet Żukowa. My kontynuujemy podjazd wznoszącą się szeroką przecinką grzbietową smołówką. Bezpośrednio za kulminacją Holicy czeka nas wymagający zjazd drogą gruntową opadającą północnym zboczem Żukowa do Ustjanowej Górnej. Tutaj przyjmujemy ponownie azymut wschodni. Przemykamy asfaltowymi uliczkami obok dawnego kombinatu drzewnego, następnie jedziemy drogą lokalną przez wieś Równia i opuszczamy ją na zachodnim krańcu wsi Hoszowczyk. Skręcamy w stronę poło- żonego na północy masywu Równi. Przed nami trudny terenowy podjazd pod kulminację Wierchu, przyjemny przejazd grzbietem masywu na zachód i wreszcie trudny technicznie zjazd stokiem narciarskim z Gromadzynia. Spod dolnej stacji wyciągu zjeżdżamy ul. Naftową do szosy nr 896 (ul. Fabryczna) i kierujemy się na wschód szosą nr 84 (ul. 29 Listopada) w stronę przygranicznego Krościenka.

Przemknąwszy przez wschodnią część Ustrzyk Dolnych, po kolejnych 2 kilometrach, we wsi Brzegi Dolne, skręcamy w drogę lokalną i jedziemy na północ do położonej u stóp masywu Kamiennej Laworty – wsi Łodyna. Stąd na północny zachód, łagodnym podjazdem, przez letniskową wieś Dźwiniacz Dolny, na Przełęcz Dźwiniacką. Pokonawszy wododział europejski, łagodnym zjazdem po resztkach asfaltu, zgodnie z prądem potoku Serednica, przez osady Romanowa Wola i Serednica docieramy do Wańkowej. Tu skręcamy na południowy zachód i jedziemy przez przesmyk pomiędzy Magurą a Górami Słonnymi, zgodnie z biegiem toczącego swe wody do Olszanicy potokiem Wańkówka. Trasę kończymy w miejscu jej rozpoczęcia.

Trasa na mapie

Nowoczesne narzędzia wsparcia rozwoju turystyki dla małych destynacji turystycznych w Polsce (gmina Olszanica) i Słowacji (okres Svidnik). Nr mikroprojektu: INT/EK/KAR/1/I/A/0007