• A- A A+

Szlaki

Trasa Rowerowa 7

Trasa trudna z potężnym odsetkiem sekcji terenowych prowadzących leśnymi ścieżkami i nieutwardzonymi drogami gruntowymi. Dodatkowo czeka kilka terenowych sztajf z fragmentami do pokonania z buta i ekwilibrystyczny przejazd granią masywu Kozińca. Po opadach napotkamy na spore rezerwuary długo zalegającego błota, zwanego przez miejscowych maziugą lub pieszczotliwie bieszczadzkim majonezem. Na trasie kilka urzekających panoram, a te z kamieniołomu nad Bóbrką, obejmujące oba bieszczadzkie jeziora, wręcz zapierające dech. Doznania widokowe złagodzą późniejsze utyskiwania nad stanem roweru i ekwipunku. Stroniącym od majonezu radzę po opadach odczekać dni kilka. Uwaga! Pomiędzy Bereźnicą Niżną a Zabrodziem zły stan oznaczeń szlakowych.

Z Olszanicy ruszamy na zachód, szosą nr 84 do Uherzec Mineralnych, a następnie na południe drogą lokalną przez Podkamionkę i Zwierzyń, aż do elektrowni na jego południowym krańcu. Niech nas nie zmyli ten malowniczy, rekreacyjny początek, gdyż za Zwierzyniem żarty się kończą. Przed nami lesiste kulminacje otaczające Jezioro Myczkowskie od zachodu. Zaczynamy od trawersu wschodnich podnóży Grodziska, następnie przecinamy wciśniętą między Grodzisko i Berdo wąską dolinę. Tutaj potok Bereźnica, uchodząc do zalewu, formuje sporą zatokę. Jadąc prawie po warstwicy, objeżdżamy ją, aby rozpocząć wymagający, terenowy trawers opadającego do zalewu, porośniętego buczyną, wschodniego skłonu Berda. Następnie przez rozległe polany widokowe docieramy do pierwszych zabudowaniach Zabrodzia. Stąd asfaltowymi uliczkami podjeżdżamy na koronę zapory solińskiej, poprowadzonym po niej deptakiem przeprawiamy się do prawobrzeżnej części Soliny i drogami lokalnymi przez wypiętrzenie Żukowca zjeżdżamy do Bóbrki. Krótki odcinek ruchliwej szosy doprowadza nas do podnóża kamieniołomu na Kozińcu.

Przed nami największe wyzwanie trasy – sztywny podjazd w górę wyrobiska. Odcinkami może zaistnieć konieczność podprowadzenia roweru. Nie upadajmy jednak na duchu, poprzeczne tarasy dadzą wytchnienie ciału i nasycą duszę widokami. Po osiągnięciu szczytu wyrobiska czeka zgoła odmienne wyzwanie – singletrack z naturalnymi rockgardenami prowadzący eksponowaną granią Kozińca do Myczkowiec. Zjeżdżającym niepewnie doradza się sprowadzanie roweru. Przez Myczkowce przemykamy, zahaczając o kąpielisko „pod skałą”, następnie nad Skałkami Myczkowieckimi skręcamy na wschód, w masyw Michałowca. Zaczniemy od podjazdu ścieżkami obfitującymi w maziugę, na szczycie masywu natrafimy na asfalt, którym zjedziemy do Orelca, przetniemy szosę nr 895 i rozpoczniemy ostatnią terenową przeprawę prowadzącą w poprzek zachodniej części masywu Żukowa. Zjeżdżamy z niego do położonej w dolinie Starego Potoku Stefkowej, skąd szosą nr 84, jadąc na zachód, lekko w dół, wracamy do Olszanicy.

Trasa na mapie

Nowoczesne narzędzia wsparcia rozwoju turystyki dla małych destynacji turystycznych w Polsce (gmina Olszanica) i Słowacji (okres Svidnik). Nr mikroprojektu: INT/EK/KAR/1/I/A/0007