• A- A A+

O regionie

OLSZANICA
SVIDNIK

Svidnik

Svidník leży na wysokości 230 m n.p.m., w północnej części Pogórza Ondawskiego, u ujścia rzeczki Ladomírka do rzeki Ondawa. W 2011 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 11 721 osób, powierzchnia – 20,20 km².
Przez Svidník przebiega droga krajowa nr 21 (międzynarodowa E371) z przejścia granicznego Vyšný Komárnik – Barwinek do Preszowa. Miasto ma obwodnicę w standardzie jednojezdniowej drogi ekspresowej, która wyprowadziła ruch tranzytowy z centrum miasta. Z drogą nr 73 łączy się w mieście droga krajowa nr 77, biegnąca z Bardejowa. W mieście znajduje się cywilne lotnisko z krajowym portem lotniczym, czynnym od 1990.
Obecnie miasto Svidník posiada ponad 12 000 mieszkańców, jest niekwestionowanym administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym centrum regionu. Przez Svidník przebiega również niezwykle istotna droga międzynarodowa, przechodząca przez Vyšný Komárnik – Barwinek, czyli największe przejście graniczne ze Słowacji do Polski. Na obrzeżach Svidníka znajduje się lotnisko. Największe zakłady przemysłowe to SVIK oraz Zakłady Spożywcze. W ostatnim czasie silnie rozwija się sektor prywatny, głównie w przemyśle przetwórczym, w handlu, usługach i rolnictwie.
Obok dwóch muzeów (Słowackie Muzeum Narodowe - Muzeum Kultury Ukraińskiej oraz Muzeum Wojskowe) w Svidníku mieści się również Wojewódzkie Archiwum Państwowe z cennymi zbiorami i dokumentami z lat 1918-1990. Poddukliańska Biblioteka w Svidníku, jako pierwsza na Słowacji, realizuje holendersko-słowacki projekt wypożyczania książek w bibliobusie.
W okresie letnim pod względem turystycznym niezwykle atrakcyjny jest przede wszystkim ogólnokrajowy Festiwal Kultury Rusinów-Ukraińców Słowacji, który odbywa się rokrocznie w miejskim amfiteatrze już od roku 1956.
Miasto i okoliczne wsie wprawdzie nie wyróżniają się cennymi i artystycznie wartościowymi budowlami świeckimi, posiadają jednak niezwykle cenne sakralne, murowane, ale głównie drewniane obiekty, w których odbicie w pełni znalazł geniusz miejscowego budownictwa ludowego. Znajdujące się w regionie jedenaście drewnianych cerkwi obrządku wschodniego – najwięcej na wschodniej Słowacji, należy do kategorii narodowych zabytków kultury.
Niektóre murowane kościoły greckokatolickie oraz rzymskokatolickie, czy też budynki o znaczeniu rolniczym należące do drewnianej architektury ludowej zostały uznane za zabytki kultury. Do narodowych zabytków kultury należą również Pomnik Armii Czechosłowackiej w Dukli wraz z areałem oraz Pomnik Armii Radzieckiej w Svidníku z cmentarzami. W Hunkovcach znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich poległych podczas drugiej wojny światowej.
 
 

Gdzie to jest?

Atrakcje

Zabytki

Muzeum Wojskowe i Pomnik Armii Radzieckiej w Svidníku

Zabytki

Muzeum Kultury Ukraińskiej

Zabytki

Drewniane cerkwie we wschodniej Słowacji

Zabytki

Galeria Dezidera Millego

Nowoczesne narzędzia wsparcia rozwoju turystyki dla małych destynacji turystycznych w Polsce (gmina Olszanica) i Słowacji (okres Svidnik). Nr mikroprojektu: INT/EK/KAR/1/I/A/0007